Powrót do góry
Szukaj w serwisie Facebook KT SOFT rozwiązania dla księgowości przycisk Youtuba
Programy księgowe

Aktualność

Nowe możliwości nawigacji w KT-PLUS

W systemie KT-Plus została dodana funkcja, która umożliwia za pomocą odnośników prowadzić użytkownika do konkretnych dokumentów (faktura, kontrahent, produkt, zdarzenie i inne). Użytkownik może w prosty i szybki sposób przesłać do współpracownika link do zdarzenia lub konkretnego dokumentu. Eliminuje to konieczność wyszukiwania odpowiednich danych (np. dokumentu po numerze). Funkcja może być również wykorzystywana przez zewnętrzne narzędzia w celu przejścia do konkretnych danych w KT-Plus.

Jak to działa

Korzystanie z nowej funkcji jest bardzo proste. Polega na wygenerowaniu linku, który automatycznie jest umieszczany w schowku. Powstały link można wykorzystać na różne sposoby ale głownym celem jest udostępnienie go swoim współpracownikom.
Użytkownik ma trzy możliwości do wyboru:

 1. Kopiuj link do dokumentu jako http (Teams) – powstały link jest "opakowany" w wywołanie strony www. Taka konstrukcja umożliwia łatwe publikowanie poprzez komunikatory, email i podobne. Dzieje się tak że link do strony jest automatycznie rozpoznawany i traktowany jako element interaktywny co nie zawsze się dzieje w wypadku korzystania z właściwego linku ktplus:.
  Kliknięcie w taki link otwiera domyślną przeglądarkę internetową, która proponuje uruchomienie programu skojarzonego z linkiem ktplus:. Gdy użytkownik się zgodzi to link jest odpowiednio interpretowany i w programie KT-Plus jest otwierany dokument wskazany linkiem (o ile KT-Plus jest połączony do odpowiedniej bazy, a zalogowany użytkownik ma prawa dostępu do danego dokumentu).
  Link http: zawiera rozszerzenie opisujące, jakiego dokumentu dotyczy. Ze względu na ograniczenia dotyczące adresów internetowych opis ten jest nieco zdeformowany, ale i tak powinien być pomocny dla użytkownika.
 2. Kopiuj link do dokumentu – jest to odnośnik, odwołujący się bezpośrednio do KT-Plus z pominięciem przeglądarki internetowej. Zaletą pominięcia przeglądarki internetowej jest brak konieczności potwierdzenia uruchomienia programu obsługujące linki ktplus:.
  Niestety link w tej postaci nie zawsze jest automatycznie rozpoznawany przez komunikatory i programy do obsługi email.
 3. Kopiuj link do dokumentu jako TAG HTML – ta opcja pozwala na uzyskanie linku opakowanego w tag <a>, który pozwala na bezpośrednie umieszczenie go w kodzie html.

Użytkownik otwierający link musi mieć uruchomiony program KT-Plus. Jeżeli program nie będzie uruchomiony otrzyma stosowny komunikat. W przypadku korzystania z kilku programów należy zwrócić uwagę, aby uruchomiony był program połączony z bazą danych, której dotyczy link. W przeciwnym wypadku program również poinformuje o braku możliwości wywołania dokumentu.
W przypadku, gdy uruchomionych jest kilka instancji programu połączonych do tej samej bazy danych, obiekt wskazany w linku uruchomi się tylko w jednej.

Linki w postaci 1 i 2 mogą zostać wywołane bezpośrednio w programie KT-Plus. Należy użyć klawisza F11 i wkleić treść otrzymanego linku.
Rozwiązanie to działa nawet gdy nie jest zainstalowany program KT-Plus URL.

Można też użyć linku w systemowym oknie Uruchamianie wywoływanym klawiszami Windows+R.

Jak skonfigurować swój komputer

Do poprawnego korzystania z usługi, wymagana jest instalacja dodatkowego programu narzędziowego KT-Plus URL, który jest odpowiedzialny za obsługę odnośników ktplus: i uruchomienie wywyołania we właściwym programie KT-Plus. Instalacja tego programu z powodu konieczności wprowadzenia zmian do części systemowej rejestru Windows wymaga uprawnień administracyjnych.

Może to zostać zrealizowane na jeden z poniższych sposóbów:

 • Ręczna instalacja poprzez pobranie i uruchomienie instalatora z adresu https://ktsoft.pl/download/ktplusurl_setup.exe
 • Jeżeli administrator umieści plik wykonywalny ktplusurl.exe w katalogu z programem KT-Plus to podczas uruchomienia programu KT-Plus sprawdzane jest czy obsłga odnośnika ktplus: jest zarejestrowana w systemie. Jeżeli nie to użytkownik proszony jest o zezwolenie na automatyczną instalację.
  Komunikat ma treść jak na obrazie.
 • W wypadku pracy z KT-Plus poprzez pulpit zdalny, administrator systemu powinien zainstalować obsługę poprzez instalator wymieniony w pierwszym punkcie.