Powrót do góry
Szukaj w serwisie Facebook KT SOFT rozwiązania dla księgowości przycisk Youtuba
Programy księgowe

Aktualność

KT Konwerter Księgowy - nowa funkcjonalność! Filtr kodu kontrahenta.

W dobie elektronicznego dostarczania dokumentów od przedsiębiorców do biur rachunkowych, księgowi oraz producenci oprogramowania napotykają nowe, niespotykane wcześniej problemy.

Jednym z podstawowych problemów związanych z importem danych jest poprawność danych w plikach źródłowych oraz odczytywanie ich przez programy księgowe. Jako producenci programu KT Konwerter Księgowy często spotykamy się z sytuacją, że programy fakturujące mają inne wymogi wprowadzania danych od programów księgowych.

Najbardziej oczywistym przykładem jest konwersja plików JPK FA i JPK V7. W tych plikach danymi identyfikującymi kontrahentów są: nazwa, NIP oraz adres (tylko w pliku JPK FA). Programy księgowe w kartotekach kontrahentów potrzebują zazwyczaj jeszcze dodatkowych informacji takich jak, np. nazwa skrócona lub kod kontrahenta. Zazwyczaj kod (nazwa skrócona) kontrahenta jest tworzona w opraciu o początek jego pełnej nazwy. Niestety programy księgowe, np. Symfonia w miejscu na kod kontrahenta mają określoną, dostępną liczbę znaków, przez co skracają nazwę do wymaganej długości. Spowodowało to dużo problemy, gdyż zdarza się, że różni kontrahenci mają podobne do siebie nazwy, albo przynajmniej ich początki, np.

  • Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjno-Usługowe Słońce,
  • Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjno-Usługowe Księżyc.

Po skróceniu tych nazw mogłoby się okazać, że dwóch różnych kontrahentów otrzyma ten sam kod. Pole to jest o tyle ważne, że bardzo często to właśnie na podstawie tego lub podobnego pola, program księgowy wiąże kontrahentów i w przykładzie takim jak powyżej zostaną oni potraktowani jako jeden kontrahent.

KT Konwerter Księgowy począwszy od wersji 2021.12 otrzymał dodatkową funkcjonalność, która rozwiązuje problem wypełnienia kodu kontrahenta. Dzięki dodatkowej opcji w ustawieniach importu, użytkownik może teraz określić, czy kod kontrahenta ma być tworzony w oparciu o:

  1. Nazwę kontrahenta.
  2. Numer NIP - w wypadku braku NIP zostanie użyta nazwa.
  3. Nazwę kontrahenta z podmianą – opcja ta pozwala podmienić lub usunąć część nazwy np. długą nazwę "Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Kasztanowej 9", można podmienić na "WNM przy ul.Kasztanowej 9". Aby wykonać taką zmianę, należy w polu Filtr wpisać fragment nazwy który chcemy zmienić, np. Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości=WNM lub usunąć np. Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości=(puste pole).

Program pozwala zdefiniować wiele wartości, dla różnych fragmentów nazw kontrahentów.