Powrót do góry
Szukaj w serwisie Facebook KT SOFT rozwiązania dla księgowości przycisk Youtuba
Programy księgowe

Aktualność

Import i księgowanie faktur z Amazon

Amazon to znany na całym świecie sklep internetowy. Transakcje na Amazonie mogą być przeprowadzane przez podmioty z różnych krajów, a nawet kontynentów, a w konsekwencji przez podmioty z różnych systemów podatkowych. W związku z wejściem światowego giganta na polski rynek, wydaje się, że wielu rodzimych przedsiębiorców zdecyduje się na sprzedaż za pośrednictwem tej platformy, co może spowodować niemały zawrót głowy wśród księgowych.

Sprzedaż na platformie może odbywać się w dwóch modelach:

  • FBM – zasada działania jest podobna do polskiego Allegro, transakcja odbywa się bezpośrednio pomiędzy kupującym i sprzedającym. Po stronie sprzedającego spoczywa odpowiedzialność za wysyłkę, zwroty, czy ewentualne reklamacje,
  • FBA – model, w którym za całość procesu sprzedaży odpowiada Amazon. Sprzedawca musi tylko dostarczyć swoje towary do wskazanego przez Amazon centrum logistycznego (centra logistyczne Amazona znajdują się prawie na całym świecie). Sprzedawca nie musi się zajmować zarówno magazynowaniem towaru jak i jego logistyką, pozostaje mu tylko zadbanie o to, aby klienci kupowali jego towary.

O ile pierwszy model, pod względem księgowym, nie jest większym wyzwaniem, to drugi model to już inna para kaloszy.

Znajdujący się w naszej ofercie KT Konwerter Księgowy pozwala przekonwertować plik ze sprzedażą z Amazona do dowolnego, dostępnego w naszej ofercie programu księgowego. Dlatego to właśnie na księgowaniu sprzedaży i ustaleniu stawki VAT chcielibyśmy się skupić.

Najważniejsze informacje niezbędne do identyfikacji stawki VAT to kraj wysyłki i kraj dostawy. Jeśli towar był wysyłany np. z magazynu we Francji do klienta w Czechach, to zasadniczo faktura powinna być wystawiona z VAT-em francuskim, przy założeniu, że nie przekroczyliśmy w Czechach progu dotyczącego sprzedaży wysyłkowej.

Ciekawym zagadnieniem jest kwestia Wielkiej Brytanii, która opuściła struktury Unii Europejskiej, więc należy pamiętać, że sprzedaż z Wielkiej Brytanii do innego kraju powinna być traktowana jako eksport, a nie transakcja wewnątrzwspólnotowa.

Plik sprzedaży z Amazona, a KT Konwerter Księgowy

Wiele programów księgowych ma problem z księgowaniem dokumentów z niestandardowymi dla polskiego systemu podatkowego stawkami VAT. Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych klientów, KT Konwerter Księgowy posiada kilka funkcji, znacznie ułatwiających import dokumentów do systemu księgowego.

W ustawieniach importu Konwertera, możemy wybrać czy program ma rejestrować sprzedaż spoza Polski w stawce VAT zawartej w pliku (w plikach zazwyczaj znajdują się stawki odpowiednie dla konkretnych krajów), czy rejestrować ją w kwocie netto ze stawką NP. Istnieje też możliwość pominięcia dokumentów, gdzie sprzedaż jest spoza Polski. Jako, że w pliku z danymi z Amazona nie ma informacji o danych osobowych osób fizycznych, program daje możliwość zdefiniowania nazwy kontrahenta dla transakcji z osobami fizycznymi według własnego uznania. KT Konwerter Księgowy pozwala również wybrać pole, według którego określana ma być data wystawienia dokumentu.

Taki zestaw funkcji w połączeniu z modułem zaawansowanej konwersji, daje użytkownikowi możliwość konwertowania różnych dokumentów z indywidualnymi ustawieniami, co w znaczący sposób powinno ułatwić księgowanie dokumentów z tak złożonej oraz popularnej platformy jaką jest Amazon.