Powrót do góry
Szukaj w serwisie Facebook KT SOFT rozwiązania dla księgowości przycisk Youtuba
Programy księgowe

Aktualność

Czego się spodziewać po plikach z fakturami

Wprowadzenie nowego pliku JPK V7M/V7K w zastępstwie dotychczasowego JPK VAT postawiło przed księgowymi nowe zadania. Konieczne stało się oznaczenie każdego dokumentu grupami GTU oraz procedurami JPK. Bardzo często zostały zburzone wypracowane mechanizmy postępowania w biurach rachunkowych.
Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć nadmiaru ręcznego wprowadzania dokumnetów i oznaczania ich nowymi danymi jest importowanie danych z systemu handlowego klienta do programu księgowego. W wielu przypadkach można to robić bezpośrednio, a gdy systemy są niezgodne można użyć narzędzi takich jak oferowany przez nas KT Konwerter Księgowy.

Do tej pory, ze względu na swą uniwersalność, jednym z najczęściej wybieranych formatów był plik JPK FA. Niestety, jego specyfikacja nie przewiduje umieszczenia w nim GTU i procedur JPK, co znacznie ogranicza jego użyteczność. Wielu księgowych poszukuje innych rozwiązań. Aby wspomóc ich decyzję w poniższej tabeli zestawiliśmy najważniejsze formaty plików z fakturami oraz ich zawartość.

 

  Sprzedaż Zakup GTU
i procedury JPK
Waluta Termin płatności Adres kontrahenta
JPK FA tak nie nie tak nie tak
JPK V7M/V7K tak bez podziału na stawki tak nie nie nie1
Excel tak tak tak tak tak tak
InsERT EDI++ tak tak tak tak tak tak
Optima XML tak tak tak tak tak tak
Wapro Mag XML tak tak tak tak tak tak
Symfonia Format 3 tak tak tak tak tak tak

1) KT Konwerter Księgowy posiada opcję uzupełniania adresów z bazy GUS.

 

 

Wybór JPK jako źródła danych do księgowania jest pewnym kompromisem. Najlepszym rozwiązaniem są formaty natywne jak InsERT czy Optima, ponieważ zawierają komplet informacji. Jest to szczególnie cenne w wypadku prowadzenia pełnej księgowości.

A jak sobie poradzić, jeżeli klient biura nie jest w stanie dostarczyć danych faktur z oznaczeniami GTU? Można skorzystać z rozszerzenia KT Konwertera Księgowego i w prosty sposób nanieść odpowiednie oznaczenia. Na tej stronie znajdą Państwo film pokazujący możliwości efektywnej i zbiorczej edycji GTU na etapie konwersji danych.