Czego się spodziewać po plikach z fakturami

Opublikowano w November 7, 2020
Kategoria Konwerter


Wprowadzenie nowego pliku JPK V7M/V7K w zastępstwie dotychczasowego JPK VAT postawiło przed księgowymi nowe zadania. Konieczne stało się oznaczenie każdego dokumentu grupami GTU oraz procedurami JPK. Bardzo często zostały zburzone wypracowane mechanizmy postępowania w biurach rachunkowych.
Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć nadmiaru ręcznego wprowadzania dokumnetów i oznaczania ich nowymi danymi jest importowanie danych z systemu handlowego klienta do programu księgowego. W wielu przypadkach można to robić bezpośrednio, a gdy systemy są niezgodne można użyć narzędzi takich jak oferowany przez nas KT Konwerter Księgowy.

Do tej pory, ze względu na swą uniwersalność, jednym z najczęściej wybieranych formatów był plik JPK FA. Niestety, jego specyfikacja nie przewiduje umieszczenia w nim GTU i procedur JPK, co znacznie ogranicza jego użyteczność. Wielu księgowych poszukuje innych rozwiązań. Aby wspomóc ich decyzję w poniższej tabeli zestawiliśmy najważniejsze formaty plików z fakturami oraz ich zawartość.

  Sprzedaż Zakup GTU
i procedury JPK
Waluta Termin płatności Adres kontrahenta
JPK FA tak nie nie tak nie tak
JPK V7M/V7K tak bez podziału na stawki tak nie nie nie1
Excel tak tak tak tak tak tak
InsERT EDI++ tak tak tak tak tak tak
Optima XML tak tak tak tak tak tak
Wapro Mag XML tak tak tak tak tak tak
Symfonia Format 3 tak tak tak tak tak tak

1) KT Konwerter Księgowy posiada opcję uzupełniania adresów z bazy GUS.

Wybór JPK jako źródła danych do księgowania jest pewnym kompromisem. Najlepszym rozwiązaniem są formaty natywne jak InsERT czy Optima, ponieważ zawierają komplet informacji. Jest to szczególnie cenne w wypadku prowadzenia pełnej księgowości.

A jak sobie poradzić, jeżeli klient biura nie jest w stanie dostarczyć danych faktur z oznaczeniami GTU? Można skorzystać z rozszerzenia KT Konwertera Księgowego i w prosty sposób nanieść odpowiednie oznaczenia. Na tej stronie znajdą Państwo film pokazujący możliwości efektywnej i zbiorczej edycji GTU na etapie konwersji danych.

Kontakt z nami

Na wszelkie zapytania jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

KT-SOFT S.C.
43-410 Zebrzydowice
ul. Dworcowa 13

NIP: 548-254-13-39
REGON: 240757970

KT-Soft S.C. jest firmą informatyczną specjalizującą się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu systemów informatycznych. Prowadzimy działalność w zakresie produkcji dedykowanego oprogramowania, świadczymy usługi wdrożeniowe, konsultacje oraz obsługę informatyczną firm. Jesteśmy obecni na rynku od 1993 roku. Jako spółka działamy od roku 2007.

Sekretariat:
Tel: +48 32 720 64 91
Email: ktsoft (@) ktsoft.pl
Dział handlowy:
Tel: +48 32 720 64 91
Tel: +48 667 161 880
Wsparcie techniczne:
Tel: +48 32 720 64 92

Śledź nas w mediach społecznościowych

© 2020 KT-Soft
Wszelkie prawa zastrzeżone.