Brak adresów kontrahentów importowanych z pliku JPK V7M/V7K

Opublikowano w November 12, 2020
Kategoria Konwerter


Dotychczas pliki JPK zawierały pole przeznaczone na adres kontrahenta. Pole było jedno na cały adres i każdy program wpisywał go na swój sposób, ale te dane dało się zinterpretować i wczytać do systemu księgowego.

W wypadku pliku JPK V7M/V7K zrezygnowano z pola adresu. Nie należy się temu dziwić. Pliki JPK przeznaczone są do przetwarzania maszynowego i identyfikator podatnika w postaci NIP jest wystarczający dla instytucji skarbowych dla jego jednoznacznego określenia. Pole adresowe bez podziału na  podstawowe elementy jest zbędne.

Pojawia się jednak problem, gdy plik JPK V7M/V7K jest źródłem danych dla systemu księgowego. Podczas importu odczytany zostaje tylko jego NIP i nazwa. Z jednej strony adres jest zbędny do wygenerowania JPK, ale miło jest mieć w systemie kartotekę kontrahenta z pełnymi danymi. Oczywiście większość systemów umożliwia uzupełnienie danych w oparciu o bazę GUS, ale wymaga to otwarcia kartoteki kontrahenta i wywołania opcji aktualizacji. Żmudne i czasochłonne.

Czy można to rozwiązać bardziej kompleksowo? Oczywiście, że tak. KT Konwerter Księgowy posiada opcję uzupełniania adresów kontrahentów w oparciu o bazę GUS już na etapie wczytywania danych z pliku JPK V7M/V7K. Dzięki temu do systemu księgowego trafiają kompletne dane kontrahentów.

Przy korzystaniu z opcji uzupełniania adresów należy pamiętać o kilku ograniczeniach. Uzupełniane są adresy tylko kontrahentów, którzy mają podany polski NIP. Czyli nie jest możliwe uzupełnienie adresu osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Ponadto w bazie GUS są dane tylko polskich podmiotów. Nie uzupełnimy w ten sposób danych podmiotów unijnych.
Trzeba też się liczyć, ze znacznym spowolnieniem wczytywania danych. Wynika to z ograniczeń serwerów GUS, które nie pozwalają na zbyt częste odpytywanie o dane kontrahentów. Maksymalna częstotliwość to około 100 adresów na minutę.

Kontakt z nami

Na wszelkie zapytania jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

KT-SOFT S.C.
43-410 Zebrzydowice
ul. Dworcowa 13

NIP: 548-254-13-39
REGON: 240757970

KT-Soft S.C. jest firmą informatyczną specjalizującą się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu systemów informatycznych. Prowadzimy działalność w zakresie produkcji dedykowanego oprogramowania, świadczymy usługi wdrożeniowe, konsultacje oraz obsługę informatyczną firm. Jesteśmy obecni na rynku od 1993 roku. Jako spółka działamy od roku 2007.

Sekretariat:
Tel: +48 32 720 64 91
Email: ktsoft (@) ktsoft.pl
Dział handlowy:
Tel: +48 32 720 64 91
Tel: +48 667 161 880
Wsparcie techniczne:
Tel: +48 32 720 64 92

Śledź nas w mediach społecznościowych

© 2020 KT-Soft
Wszelkie prawa zastrzeżone.